Dobříš, Mníšek, Řitka
Před časem nám má tchýně a manželčina maminka řekla, že nikdy nikde nebyla a pokud bychom se vydali na výlet, máme na ni myslet. To samozřejmě plníme a při každém z nich na ni opravdu tu a tam myslíme. A nejen na výletech. Tak jasně, že to myslela jinak, ale víte jak je to s tchýněma? "Jsem rád, že Vás vidím, maminko. Moc pěkně Vám to mluví, o dvě oktávy výše a dva kilometry dále by to znělo lépe, ale když jinak nedáte". V zájmu rodinné pohody však přišel ten den, kdy vezmeme i maminku za některými z krás naší země.
A hned začínáme zostra ve městě Dobříš. Původní osadu dle legendy založil jeden z druhů Praotce Čecha. Od těch dob se zde mnohé událo a změnilo a jednou z podstatných změn je zámek, jež stojí na místě původního hradu. Ten zde nechal vybudovat Jan Lucemburský a cestu až k současné budově zámku vám zde milý průvodci při prohlídce rádi osvětlí. S hradem a později zámkem je spjat i Plasský klášter, Karel IV., Václav IV., Rudolf II. i Jiří z Poděbrad. Z novodobějších postav pak i například Adina Mandlová, jež zde před svou smrtí v roce 1991 krátce pobývala. Z bohatého výkladu se dozvídáme, že tento zámek mají v oblibě filmaři, mimo jiné se zde natáčely i oba díly Princezny ze mlejna. Při prohlídce zámku nezapomínáme na procházku anglickým parkem a francouzskou zahradou, k prohlídce jsou určeny také konírny. I přes trošičku složitější parkování před zámkem, který je snadno dostupný veřejnou autobusovou dopravou, jsme nadšeni. Jen vstupné by mohlo býti trošičku lidovější.
Abychom ještě přidali nějaký ten zážitek, popojíždíme do nedalekého Mníšku pod Brdy. Místní zámek již má parkoviště pro návštěvníky o poznání větší, i když i Mníšek je dobře dostupný veřejnou dopravou. Menší, přesto neméně krásný zámek ve správě Národního památkového ústavu, kdy jako jeden z mála v této péči prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Od dob, kdy zde stával hrad ve vlastnictví Václava IV. se také událo mnohé a opět jsme velice překvapeni historií tohoto místa a města. Dodnes je i ve městě spoustu zajímavých míst, byť jde o poměrně malé městečko. Bohužel do útrob zámku se zde nedostáváme pro pokročilý čas, nabízené okruhy jsou však bezpochyby důvodem se sem ještě někdy vrátit a historii si vyposlechnout. Leccos jsme přesto viděli a slyšeli, přesto i přes nátlak tchýně nebudeme rozepisovat vše, co jsme viděli, protože informací je toliko a zážitky jsou jen naše. Jedinou možnou cestou je, si dojet pro ty své.
A když už jsme tady, skončíme všichni v Řitce. To neberte osobně. Nedaleká obec Řitka, bydliště například Heleny Vondráčkové, skrývá jeden z turistických cílů. Poměrně dobře značená cesta, k parkovišti a pak dále lesem k rozhledně Korunka. Ocelová konstrukce 30 metrů vysoká se svými 118 schody, patří k těm poměrně mladým rozhlednám u nás. Je to vlastně takové rozhlednové miminko, které budí dojem, že padá. Není to žádný trik, opravdu je nakloněná k jihu, ovšem zcela záměrně. 7,5 stupně je zespodu a zejména z vrchu citelně znát a tak asi nebude úplně pro slabší nátury. Z jejího vrcholu je krásně vidět údolí Berounky, vysílač Cukrák a Praha. Za dobré viditelnosti ovšem je výhled na Říp, Šumavu i Krkonoše. Nelžeme, je to tak. Není nic jednoduššího, než se o všem přesvědčit, proto neseďte doma a pojďte ven.