Jáchymov

Vyrazme dnes do míst, kde dějiny nepsaly přívětivé příběhy. I taková místa je totiž potřeba si připomínat.

Dovolte nám, abychom vás dnes pozvali na svahy Krušných hor, neboť i tento kout naší země nabízí hodně krásného a zajímavého. Určitě na tenhle výlet vezměte děti, bude se jim to líbit stejně, jako vám. Nezačneme nikde jinde, než pod samotnými horami a budeme postupně šplhat výše. Tak tedy vzhůru do Jáchymova, vzdáleného necelých 20 kilometrů od Karlových Varů za městem Ostrov, jež bylo budováno pro horníky a stráž uranových dolů. Zcela určitě si všimnete v obci Horní Žďár cihlové věže, která je známá pod názvem Věž smrti. O její velmi pohnuté historii ale až v Jáchymově. Mimochodem tahle obec byla za totality místem, kde se vyráběly trolejbusy Škoda, vyvážející se do celého světa. Jejich zkušební trať vedla po té silnici, po které právě jedete. Zároveň na jejím konci stojí, dnes již nepoznatelný, drážní domek, neboť do Jáchymova jezdil i vlak. S úpadkem oněch pochmurně známých dolů trať upadla v zapomnění, dnes na jejím místě stojí stezka. Ale to už dorážíme do města, jemuž vévodí lázeňské objekty, my se vydáváme do jeho horní části.

Jáchymov, radonové lázně. Jedinečné na celém světě, jimž slávu vdechla madam Curie. Do podvědomí nás čechů se ale zapsaly trošičku jinak, než lázeňstvím. Jak již zaznělo, komunistický režim (za kterého bylo přeci lépe) zde zřídil těžbu uranu, na kterou nasazoval politicky nepohodlné obyvatele státu. Tím byl prakticky každý, kdo jakýmkoliv, byť zanedbatelným způsobem, nesouhlasil s vládou teroru a útrap, každý, kdo věděl, jaké jsou to "samice od vepřů". Jednu z několika štol, důl Svornost, je možné navštívit. O historii a zmařených lidských osudech, ale i ojedinělých a jedinečných případech lidskosti a kráse dolu, se nejen dočtete, ale doslechnete od průvodců, jež vás do podzemí zavedou. Vstupné je za hubičku a mráz nám běhal po zádech ještě dlouho poté, ovšem mísil se s obdivem nad krásou a propracovaností několika dolů v horách. Po návštěvě se můžete vypravit do mincovny, respektive muzea. Tato mincovna byla právě tou, která začala razit stříbrné tolary, jimiž začal platit téměř celý svět. Vyobrazení na nich se lišilo, ovšem stříbrňáky pocházely právě odtud. Název se také lišil, anglické země používají označení "lion dolar", jižanské zase "leva tollar", názvy se dodnes používají, byť ve zkrácené verzi. Ale vše se tady dozvíte. Pozor, stříbrné Guldeny, první stříbrňáky na světě, nemají s Jáchymovem nic společného, razí je v Tyrolském Tallu. Avšak až naše české mince dělají díru do světa. Jáchymov, zejména díky množství nerostného bohatství, zažívá své nejlepší roky v 16. století, kdy zde trvale žije 18.000 obyvatel a je druhým nejlidnatějším městem v Čechách. Praha jich má dvakrát tolik, ale v Jáchymově žije čtyřikrát více lidí, než v Drážďanech, ba dokonce třicetinásobek počtu obyvatel Karlových Varů. To už ale odvál čas. Vedle mincovny, v čele náměstí stojí první Luterský chrám v Česku, zasvěcený sv. Jáchymovi a Anně. Naproti mincovně, na druhé straně náměstí, stojí malý nenápadný obchůdek Jáchymovská apatyka. Zde vám velmi příjemný a vstřícný personál poradí s tím, co vás trápí a je jen na vás, zda si zakoupíte 100% přírodní výrobky z bylin krušnohorských. Opakovaně sem jezdíme a řeknu vám, ať si myslíte co chcete, že Krušnohorská medicína mi snížila hladinu cholesterolu. Vyzkoušeli jsme toho více, ceny příjemné a ke každému nákupu dárek v podobě dalšího výrobku. Prostě tohle nemůžete vynechat, hotová pohádka. Ještě přidáme zajímavou poznámku o vzniku Jáchymova. Už jste u nás mohli číst příspěvek o klášteře v Teplé. Tak přesně tito Premonstráti sem chodili sbírat léčivé byliny a kutat horniny, jež poté prodávali. Takže i tady, stejně jako u Mariánských Lázní, stáli u zrodu města, jehož věhlas obletěl celý svět.

Z Jáchymova vede lanovka na Klínovec, který za návštěvu taktéž stojí. O tom jsme již psali. Dolů z Jáchymova je patrné do dnešních dní drážní těleso, po kterém se dá projít až do Horního Žďáru. Nově opravený domek byl původně železniční výpravnou a zamýšlelo se o pravidelné vlakové dopravě až do Karlových Varů. Jenže, pak do obce zavítal podnik Škoda, začala zde montáž trolejbusů a byla tak postavena elektrická trať právě pro trolejbusy do Jáchymova. Zpočátku zkušební trať plánovali soudruzi prodloužit do Karlových Varů a plně ji využívat. Docela zajímavý počin. Dnes už zde není ani to, dráha ani haly. A po záměrech jen vzduch. Přesto je Jáchymov velmi dobře spojen autobusy s krajským městem, zajíždí sem i linka z Prahy a Plzně. Jen ta sláva je ta tam.

A proto neseďme doma a pojďme ven, třeba za historií neblaze proslulých Jáchymovských dolů.