Lužná a Rakovník
Drazí přátelé a výletníci, opět vás zveme na jednodenní výlet, což ovšem neznamená, že nemůže být součástí delšího pobytu. Tentokráte jsme zavítali do Středních Čech. Konkrétně nás lákalo Rakovnicko. Slyšeli jste o Lužné? Že ne? Vezměte děti a vyražte tam. Lužná u Rakovníka skrývá nejedno tajemství. Kromě muzea historických amerických veteránů, které míjíme cestou zde najdete skvosty jménem Sergej, Pilštyk, Orchestrion, Kredenc nebo Bobina. Nic vám to neříká? A co Brejlovec či snad Albatros? Přihořívá, jedná se o názvy lokomotiv. Dnešním cílem je muzeum železnice a ne jen té modelové. Skvosty zde stojí v prostorném areálu a i mojí manželce přechází zrak z té krásy, ale i důmyslnosti strojů. Od parních lokomotiv přes dieselové až po elektrikou poháněné. Bereme to postupně a mezi exponáty nám úsměv na tvářích vyluzují děti s rodiči, jež také na tohle vyjímečné místo dorazili. Dokonce někteří tatínkové se vracejí do dětských let. I já u leckterého exponátu i modelové železnice jsem se přistihl, že se nechovám úplně dospělácky. Byť nejsem nadšenec železniční dopravy, neboť tomu, co nejezdí po silnici úplně nevěřím, jsem přímo unešen krásou restaurovaných parních lokomotiv, jejich technickým řešením, které si z blízka prohlédnete, ale i modernějším strojům, které si pamatuji a upřímě řečeno, do mnoha exponátů si můžete vlézt a do dneška nevím, co k čemu slouží. Tolik páček a tlačítek, smekám před strojvůdci. Kafemlejnek, Malý Bejček a Ušatá jsou jen některé z parních lokomotiv, které majestátně stály v půlkruhu u svých garáží, jež uhranuly mou milovanou manželku. Já jsem byl unešen z mnohého, ale pokud bych měl vypíchnout jeden či dva stroje, tak rozhodně Šlechtična a Albatros. Ta technická propracovanost, kolosální rozměry a vůbec mašina jako celek je něco tak obrovského, to musíte vidět. Věřte nebo ne, o takových zážitcích se nedá psát, natož číst. Rozhodně je zde k vidění to, co jinde ve světě neuvidíte. Mimo jiné i historie železnice různých koutů našeho státu. Prostě zajímavosti od začátku do konce. Doporučujeme si zjistit konání mimořádných akcí, při jejichž příležitostech jsou vypraveny historické vlaky z Rakovníku nebo Prahy. Mimo tyto dny je muzeum dostupné veřejnou dopravou kolejovou i silniční, nebo vlastním vozem, kdy cesta sem je poměrně dobře značená z hlavního tahu na Rakovník. Pánové, dámy, jestli sami nebo s dětmi či vnoučaty, opravdu sem vyražte, nikdo z vás nebude litovat. Parkoviště u vchodu zdarma a vstupné za pár kaček, doslova.
Rakovník je město, od něhož nejste úplně daleko a do kterého stojí zajet. Asi v něm nenajdete mnoho památek, po kterých možná prahnete, zato se zde dá dobře najíst. Zavítejte na náměstí, centrum města je příjemné a poměrně živé. Nelze si nevšimnout dvou bran tohoto královského města, Pražské a Severní, jež měly býti součástí hradeb, které nebyly ovšem nikdy dokončeny. Dříve obec Rokytno, dle říčky Rokytka zde protékající, získalo své současné jméno díky hladomoru. Ten se zde poměrně rozmohl a asi by neštěstí a umírání pokračovalo dále, kdyby jedna z žen neuvařila svým dětem k jídlu raka. Do té doby se totiž údajně říkalo, že rak je po uvaření jedovatý. Jenže, ony dětičky neumřeli, by právě naopak a tak se lidé zachránili a žili z četné populace raků, právě z říčky Rokytky. Ale kdo ví, jestli tomu tak bylo doopravdy. Při cestě za mnoha zajímavostmi se to zcela určitě dozvíte.
Tento výlet se dá spojit s mnoha cíli v okolí, například s návštěvou Křivoklátu. Cestou se zastavte na kopci zamilovaných nad obcí Týřovice. Nebo si sem prostě jen zajeďte. Můžete zde meditovat, udělat si foto pro zamilované a děti se zde vyběhají. Samotné místo je plné pohody a klidu, ale to pocítíte až tady. Nevěříte? Tak neseďte doma a pojďte ven...