Prachatice, Husinec
Jižní Čechy jsou krásné a pro nás turisty doslova jako magnet. Tedy jak které, Pražáci raději Jižní Moravu, kde jako ti správní degustátoři ochutnají 27 druhů vín, takže se vykropí jako konve, čímž dostojí své pověsti všude mimo Prahu. Jižní Čechy ve spojitosti se Šumavou je nezapomenutelnost sama o sobě. Nechte se do kousku malebné krajiny pozvat i dnes.
Prachatice, právě takové spojení krajiny a historie nabízejí. Druhé nejmenší okresní město v ČR, kde na vás čeká historické centrum s branami, jež sloužily doslova jako vstup do Šumavských hvozdů, Latrán zelení oplývající, avšak turisty je toto město trošku opomíjeno, zdá se. Přesto zde minulost dýchá na každém kroku a historií centra, které je již od roku 1981 městskou památkovou rezervací. Prachatice leží na tzv. "solné stezce", tedy hlavním tahu v přepravě soli, moderně řečeno. Toto historické město mělo právo na této stezce z Pasova skladovat a prodávat sůl. Tím se stalo centrem dění na několik staletí. Během této slavné éry se zde staví několik kostelů, město se opevňuje hradbami, i přesto je několikrát dobito. Díky opakovaným opravám tak můžeme většinu z toho dnes navštívit a vidět. Solné právo později přejímají rychle se rozvíjející se Budějovice, neboť Josef II. tuto stezku zakazuje. Město však nestrádá, naopak je sem postupně zavedena železnice a pokračuje se ve výstavbě, rozmáhá se průmysl. Kromě již jmenovaného lze ve městě navštívit muzeu loutek a cirkusů, městské muzeum a pro nás poněkud překvapivě i muzeum krajky. Rozhodně město je architektonickým skvostem a procházka je hotový balzám na duši.
Po návštěvě Prachatic popojedeme jen kousek severně. Po chvilce se ocitáme v Husinci. Tedy ne v nějakém kurníku pro husy, nýbrž rodišti Jana Husa. Asi je zbytečné psát, jak a kdy zemřel a kdo dokonce byl. Pokud něco z toho nevíte, doplňte si mezery v dějepisu u strýčka goo... Ale ještě k těm husám. Město Husinec nemá své jméno po mistru Janu Husovi, jak by se mohlo zdát, ale právě od hus zde chovaných, tedy i malý Jéňa, než se stal mistrem, je pojmenován právě po tomto "zpěvném ptáku", což trošičku zlehčuje pohled na onu historickou postavu. O místě narození Jana Husa se vedly dlouhé spory, ovšem nakonec se mudrcové shodli právě na Husinci. V jeho tedy údajně rodném domě lze navštívit muzeum právě onoho mistra. Kdysi tu stával i hrad Hus, dnes bychom jej hledali marně. Byl několikrát vypálen, rozbořen, zbytky znovu vypáleny a znovu rozbořeny, prostě se zde postarali o to, aby hrad světlo světa již nespatřil. Snaha se povedla a hrad se nedožil ani sta let. Velmi zajímavé místo, tenhle Husinec.
Výlet do Pošumaví se opět povedl a s krásnými vzpomínkami se dnes s tímto koutem loučíme. I vy neseďte doma a pojďte ven za vzpomínkami.