Šternberk, Uničov, Úsov

Šternberk je naší první zastávkou v okolí Olomouce. Kromě opraveného centra je největším lákadlem hrad. Popravdě spíše hrádek, do jehož útrob se dostáváme otevřenými dveřmi. Na volání nikdo neodpovídá a tak se bezostyšně během chvilky procházíme nádvoříčkem. Řekněme čistým a upraveným dvorkem. Do útrob se lze dostat během prohlídky, ovšem nenacházíme otevřenou pokladnu a s ohledem na skutečnost, že dvorek si průběžně chodí prohlédnout další lidé docházíme k závěru, že jde asi o normální stav. Interiéry nám zůstávají zapovězeny, což nám je trošku líto, ale co naplat. Útěchou nám jest kostel Sv. Panny Marie s augustiniánským klášterem a také expozice času, neboli muzeum hodin, hodinek, budíků a podobných vynálezů. Po prohlídce dostupných míst vyrážíme o kousek dále.

Uničov najdeme nedaleko Litovle. Náměstí je typické pro tuto oblast, jakoby se zde opravovala přes kopírák. Radnice uprostřed, ve které vybízí k výstupu na věž, ale když už se odhodláte vystoupat do patra, pošlou vás zpět, za náměstí do uličky zaplatiti vstupné. Okolo radnice čtvercové náměstí se dvěma stromy, jedním morovým sloupem, spoustou nové dlažby a parkovištěm po obvodě. Míst pro relax a odpočinek tedy náměstí moc nenabízí. Za parkování platíme 5 korun za každých započatých 30 minut, ale platí se předem. Je potřeba si tak čas správně vypočítat. Vedle náměstí se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl v roce 1990 renovován středověkou metodou. Okolo tohoto krásného kostela, který je veřejnosti nepřístupný, se dříve nacházel hřbitov. Musel ale ustoupit živým, stejně jako v Litoměřicích a byl přesunut na okraj města, zatímco na jeho původním místě vyrostlo město samotné. Dále kousek od náměstí nacházíme bývalou četnickou stanici a vězení. To svému účelu sloužilo do roku 1945 a zachováno zůstalo 8 původních cel s oplechovanými dubovými dveřmi, černá kobka, samovazba a vězeňská kaple. Tohle zajímavé místo nelze minout, neboť dnes se zde nachází muzeum vězeňství, neboli Šatlava. Velmi působivé místo, jen pozor, pondělky jsou zavíracím dnem. Vytírají se pravděpodobně cely. Kousek od Šatlavy, sotva pár kroků, stojí bývalý Minoritský klášter. Ten si však prohlédnout nelze, neboť v něm sídlí místní škola. Co navštívit ještě lze, jsou další dvě muzea či expozice, U vodní branky je název jednoho a pak v budově radnice expozici Pravěk Uničovska. Prohlídka zajímavých míst nám rozhodně celý den nezabrala a máme tak čas popojet o kousíček dále směrem k Mohelnici.

Přijíždíme do Úsova. Už z dálky vidíme krásnou stavbu zámku, která vznikla z původního dřevěného a poté kamenného hradu nutnou přestavbou. Vystřídalo se zde několik rodů významných i těch méně, až v 19. století se zde umístila lovecká škola. Ta dala zámku nový směr, který zde můžeme za 140 korun vstupného obdivovat. Zámek je totiž loveckým a lesnickým muzeem a chlubí se bohatou sbírkou zvířeny z loveckých výprav do Polska, Itálie, Afriky a Indie. Vlastně zajímavá výprava pro ochránce přírody, zejména. Na 4.000 kusů přírodnin a 700 rohů a parohů všude, kam se jen podíváte, panečku. Prohlídka nejen úlovků, ale zajména těch, zabere hodinku a půl. Sečteno podtrženo, zajímavé. Samotný vstup na nádvoří je zpoplatněn polovinou ceny pro ty, kteří by si chtěli udělat foto a fajfku u políčka v deníčku s navštíveným místem. Parkoviště nedaleko je pak zdarma v blízkosti restaurace a muzea Úsov.

I taková místa stojí za zhlédnutí, ne že ne. Protože také malá města umí překvapit a nabídnout cosi zajímavého, proto neseďte doma a pojďte ven.