Uherské Hradiště

Město, jež bylo založeno Přemyslem Otakarem II. je bezesporu středem Slovácka. Oblast vína, bohatě zdobených krojů a cimbálové muziky. Už jen tento výčet láká k návštěvě. Uherské Hradiště leží na hlavní silnici E50 mezi Brnem a slovenským Trenčínem, nedaleko Buchlovských kopců. Ve městě je hned několik renesančních či barokních staveb, středověká architektura je zde zachována na městské radnici, jež je složena z několika domů z této doby. Místní nádražní budova, která je bohatě zdobena slováckými motivy, byla vyhlášena nejkrásnější železniční stavbou v ČR. A není se čemu divit, sami nevěříme na první pohled tomu, že jde o nádražní budovu. Na druhý už ano, protože státní dopravce na krásnou, opravenou a zdobnou budovu musí nacpat ty své modrobílé cedule, protože proč by to někdo vymýšlel jinak? A kolik by to samozřejmě stálo nás, daňové poplatníky, že? Město je dostupné nejen po železnici nebo vlastním vozem, ale i autobusovou dopravou. Ta je zastoupena poměrně velkým množstvím linek nejen regionálního typu, ale i dálkovými spoji z řady českých i slovenských měst. O turismus nouze úplně nebude a místní radní si jsou patrně vědomi toho, že v tom jsou příjmy pro město. Informační centra otevřená každý den s bohatou nabídkou a milou obsluhou, akce pravidelně pořádané, mezi kterými jednoznačně vévodí Slovácké slavnosti vína s krojovaným průvodem. Symbióza dopravy a téměř nekonečného průvodu a ukázky krojů, zpěvu a tanců jednotlivých obcí je jasným důkazem, jak lehce lze spojit mnohdy nemožné. Naprosto fantastický zážitek, který můžeme doporučit. Navštívit lze také četná místa s archeo vykopávkami, nebo bývalé hradní opevnění ve Vodní ulici. Jak lehce zde život plyne, v parku spousta lidí s dětmi tak, jak si to pamatuji já z mého vlastního dětství. Prostě všudypřítomná pohoda a klid.

Na straně jedné lze navštívit Kunovice, jež bezprostředně navazují na Uherské Hradiště. Uveďme například muzeum letadel ve světově známém Letu Kunovice, nebo straně druhé Staré Město. K návštěvě zde láká poutavá kovozoo, jež je součástí šroťáku a co je vše možné vytvořit z vraků a jejich součástek je až neuvěřitelné. V blízkosti pak rozhlednu Maják, kde nejen děti mohou vystoupat na pirátskou loď a na chvíli se stát třeba jejím kapitánem, nebo místo zvané Špitálky. Jedná se o skanzen, který ukazuje na osídlení již v mladší době kamenné a ne jen tak někým. Dle toho, co si zde můžeme přečíst, se v dřevěných hrobech pod původním kostelem z 9. století našly šperky a zlaté náušnice. Bohužel toto archeologicky významné místo bylo dosti poničeno a zčásti asi i vyrabováno ve 40. letech minulého století, kdy se zde stavěla železnice a těžil štěrk, což zde přetrvalo dodnes a tak z původních 214 zahloubených objektů toho zbylo méně než málo. Přesto místo má své kouzlo. K dalším zajímavostem pak můžeme přiřadit památník Velké Moravy, který spíše působí jako funkcionalistická a dosti nepovedená budova, na straně druhé právě proto poutá návštěvníky a expozice má co ukázat. Čas od času zde vystupuje na místním náměstí Hradišťan, za naší návštěvy s Jiřím Pavlicou a Pavlem Helánem a šlo o ojedinělý zážitek. Na kulturní akci se prodávala grilovaná klobása s hořčicí a chlebem za 60 korun, což nás oproti jiným akcím a cenám velice mile překvapilo.

Ať Uherské Hradiště, Kunovice či Staré Město, můžeme jednoznačně potvrdit, že nás doprovázela čistota a pořádek, až na místa, kde nepořádek očekáváme. Zejména pak nákupní centra a zákoutí autobusového nádraží, neboť i tady žijí bezdomovci a další jedinci holdující alkoholu a drogám. To už ale je jakýsi český kolorit. Obyvatelé jsou milí a vstřícní a musíme tedy s naprostým klidem říci, že výlet sem byl opravdu krásným zážitkem. Proto neseďte doma a pojdte ven.