Vimperk, Kvilda

Nechme se dnes unést k úpatí Boubína, našeho největšího pralesa. Do míst, kde také historie zanechala nesmazatelnou stopu.

Vimperk, s nedalekými Prachaticemi je považován za bránu Šumavy. Město asi vzniklo na solné stezce, domnívají se historici, rozhodně však šlo o kolonizační osadu, nad níž byl postaven hrad. V něm se vystřídalo několik držitelů a jak to tak bylo u mnoha jiných staveb, také tady se hrad přestavěl na mnohem pohodlnější a modernější zámek. Ten dnes nabízí návštěvníkům dva okruhy za příjemné vstupné, v horní části lze pak shlédnout i muzeum. Bratru, nechá se zde strávit i více jak tři hodiny. Komentované prohlídky neustále opravovaného hradu jsou velice zajímavé. Zámek i město prošly velkou omlazovací kúrou, a tak náměstí v poměrně svažitém terénu, oplývá množstvím zeleně a krásnými budovami. Význam Vimperka nabýval, což například dokazuje zřízení autobusové linky Vimperk - Pasov v roce 1912. Tato linka do vypuknutí 1. světové války přepravila téměř 4 tisíce osob, což na tu dobu a možná i na tu dnešní, byl tedy výkon. Byl zde čilý průmysl, ze kterého se do dnešních dní zachovalo něco málo. Mezi zajímavosti bezesporu patří důmyslnost při neustálém růstu počtu automobilů, kdy bylo nutností vybudovat jakýsi hlavní tah městem. Už v té době byla silnice vedena okolo města, za což by dnes mnohá jiná města dala vše. Centrum tak není ničím rušeno, snad jen turisty, vyrážejících odtud do mnoha cílů v okolí. Přes rej lidí je ve městě čisto.

Odtud se my vydáváme k nedalekým Výškovicím. Leží zde totiž Paříž. Taková naše, malá vesnická verze slavné jmenovkyně ve Francii. Nečekáme zde žádnou věž ani Seinu, ale lavička v trikoloře francouzské vlajky a nápisem Paříž sem turisty a tedy i nás, prostě láká. Lidé jsou zde zvyklí a s místním pánem se dáváme do řeči. Prý pokud se lidé chovají slušně, rádi s nimi prohodí pár slov. Inu, tady to opravdu vypadá jako na konci světa a jakákoliv komunikace zde bude vítaným rozptýlením.

V Paříži nehodláme končit náš výlet. Kvilda, nebo takový Zadov. Všichni milovníci sněhu a lyžování určitě zpozorněli. Jenže i v létě je zde mnoho zajímavého a hlavně, Šumava přímo vybízí k procházkám a vyjížďkám na kole. Budiž všem k dobru několik cyklobusových linek, stejně tak skibusů. Kvilda je nejvýše položenou obcí v ČR a nedaleko odtud, asi 5km, pramení Teplá Vltava. V historii je zde převážně dřevařský průmysl i když Kvilda není nikterak historickou obcí. Založena byla na úplném konci 16. století a do válek ji postihla snad jen větrná vichřice a po válce kůrovcová kalamita. S ohledem na umístění bylo logické, že zde žilo převážně německé obyvatelstvo, které bylo po válce odsunuto a obec byla téměř před zánikem. Přesto se ji podařilo zachránit. Od roku 2015 zažívá obrovský vzrůst právě díky sportovnímu vyžití po celý rok. Přechod do Bavorska po značené stezce byl také obnoven. Dnes Kvilda žije, mimo jiné zde lze navštívit muzeum, zabývající se právě historií, nebo lze posedět v místní pekárně s pivovarem. V nabídce jsou taktéž hlavní chody a rozhodně nebudete nejen jídlem, ale především Šumavou zklamáni.

Proto neseďte doma a pojďte ven, svět za to fakt stojí.