Žirovnice, Kamenice
Pohybujeme se po západním okraji kraje Vysočina a byť by mnozí mohli namítat co zrovna tady, právě na těchto místech je k vidění mnoho zajímavého.
Město Žirovnice je založeno někdy ve 14. století, ale na město jako takové je povýšeno až ve století 19. Ti, kdož zde byli, nebo si o městě leccos zjistili asi ví, že největším tahákem bude zámek, tedy původně hrad, který byl později přestavěn tak, jak tomu bylo na mnoha jiných místech. Ten je za očekávatelné vstupné přístupný veřejnosti a dokonce se na něm konají nejrůznější kulturní akce. Zámek stojí nad Hutním rybníkem a je tak bezpochyby dominantou města. V centru pak můžeme obdivovat kostel sv. Filipa a Jakuba, nebo navštívit některé ze zdejších muzeí. Zajímavostmi nabita jsou všechna, ale přeci jen jedno patří, alespoň pro nás, přeci jen k o něco zajímavějším. Málokdo totiž už dneska ví, že právě Žirovnice proslula celosvětově výrobou knoflíků. Jenže, aby to nebylo jen tak obyčejné knoflíkářství. Právě tady se tvořily knoflíky perleťové. Ano, zní to až neuvěřitelně, ale je tomu tak a právě expozice zaměřená právě na knoflíky se jeví jako jedna z nejzajímavějších. Více ale nemá smysl prozrazovat a tak se posuňme o pár kilometrů dále.
Kamenice nad Lipou leží severozápadně od Žirovnice. Kromě krásné Masarykovy třídy, úzkokolejné dráhy, nebo provozu parní lokomotivy v letních měsících, i tady nacházíme zámek tyčící se nad rybníkem. Tentokráte nad Zámeckým rybníkem. Trošičku nám zámek připomíná Červenou Lhotu, ale opravdu jen trošičku. Zde rovněž za zpoplatněný vstup můžeme nahlédnout do útrob zámku, ve kterém mimo jiné najdeme Městské muzeum a infocentrum, ale i úložné prostory Uměleckotechnického muzea v Praze. A právě tyto prostory, světe div se, jsou návštěvníkům také zpřístupněny. Zámecký park s kamenným mostem nám pak dává možnost v klidu, za zpěvu ptáčků, vstřebat čerstvě nabyté informace, o které se ale nebudeme dělit. Neboť právě proto můžeme s pozdvihnutým prstem pronést naše oblíbené: neseďte doma a pojďte ven.